PEPELNICA - KORIZMA

MOJ BOG

Našao sam ga i On je našao mene

moj Bog koji me voli

Našli smo se tražeći jedan drugog

i našao sam ga u sebi jer živi u meni i za me

i ja se u njemu radujem

Od iskona smo skupa

i do konca bit će mi pratilac moj Bog. (J. Pupačić)

" Ti, Gospodine, ostaješ dovijeka (Ps33,11) ali se nećeš dovijeka gnjeviti na nas (Ps85,6) jer si se smilovao prahu i pepelu i udostojao si se pred licem svojim ponovno oblikovati izobličenost moju." (Sv. Augustin - Misli)

Korizma, liturgijsko je vrijeme u kojemu crkva svake godine na obnovljeni način, poziva svoje vjernike da se u vremenu od četrdeset dana postom, pokorom, molitvom, suživljeni s Kristom, pripremimo za pashalni misterij.

Korizma započinje Pepelnicom, Čistom srijedom. Pepeo, kojega dobijemo od maslinovih grančica iz prethodne godine, simbol je pokore, poniznosti i žrtve. Dok nas svećenik u znaku križa pepeli, slušamo riječi: " Obratite se i vjerujte evanđelju." (Mk1,15)

Obratiti se, znači dozvoliti da nas osvoji Isus, te se s njime "vratimo" Ocu. Korizmeni hod obraćenja postaje prava prigoda, " milosno vrijeme" da obnovimo svoje sinovsko predanje i da oživotvorimo ono što nam Isus neprestano ponavlja: " Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom." (Mk 8,34)

Korizma je buđenje života, ona nosi novu nadu u čovjekov život. To je vrijeme ozdravljenja čovjekove duše, preispitivanja vlastite savjesti, discipline tijela i duha, vrijeme u kojemu trebamo izići iz opsjene samodostatnosti, zatvorenosti, vlastite bijede i težiti Božjemu oprostu i prijateljstvu.

Korizma je spomen na četrdeset dana koje je Isus proveo u pustinji, Mojsije na Sinaju i Ilija na Horebu. Broj 40 biblijski je broj koji označava puninu vremena, savršenstvo, naše određenje, nebo  i nebesku proslavu kod Oca i Sina i Duha Svetoga.

U korizmenom vremenu Crkva, slušajući Evanđelje, predlaže neka posebna djela koja prate vjernike na putovanju nutarnje obnove:

Molitva - čini naš post ugodnim Gospodinu i daje mu spasenjski učinak. Molitva u Korizmi treba biti ustrajnija, pouzdanija. Molitva daje životu snažni ton i postaje spona neba i zemlje

Post- po Kristovu primjeru, post je najosnovniji element vršenja korizme. Post je uspostavljen za ozdravljenje duše i tijela. Njime krotimo poroke i postajemo gospodari tijela. " Posti se dok traje borbena patnja. Tko kreće u boj, uzdržava se od svega (1Kor 9,25). Hrana se ostavlja za mirnodopsku nadu. Mir neće biti potpun dok naše tijelo  - čije otkupljenje čekamo - ne obuče besmrtnost. (Sv. Augustin)

Milostinja - Pod milostinjom treba shvatiti sva djela milosrđa prema bližnjemu, to znači davati i opraštati. Gospodinovo milosrđe je izljev dobročinstava jer " Dobri, podnosite zle. Zli neka se promijene i nasljeduju dobre. Svi, ako je moguće, pripadajmo Bogu. U Božjemu milosrđu svi izbjegnimo zloću ovoga svijeta" (Sv. Augustin)

KRIŽNI PUT - VIA CRUCIS

Pobožnost na spomen Isusove muke, od trenutka osude na smrt do polaganja Tijela u grob. Put je obilježen s 14 postaja, a svaka postaja označava biblijski događaj Isusove muke.

" Tko se mene zastidi pred ljudima, i njega će se Sin čovječji stidjeti pred Božjim anđelima. ( Mk8,38) Ne srami se , dakle, poruge križa koji je sami Bog za te bez oklijevanja uzeo.( Sv. Augustin)

I  SUĐENJE

Da. Kriv sam. - Pilate, ne peri.

Krv moja ne će ostati na tebi.

Svog Judu ja sam nosio u sebi;

A nevjeru u svojoj rađah vjeri.

II KRIŽ

Nemojte za me križ u šumi sjeći!

Hoću da umre jadna put mi ova

Na drvu, što je od mojih gr´jehova

Građeno! Za se hoću jad još veći!

III PRVI PUT POD KRIŽEM

Spasenja drvo nosio je Bog

Na Golgotu. - Ja slab sam čovjek koji,

Prteći breme sviju zala svojih,

Ne vidi kraja bolnog puta svog.

IV MAJKA

O majko, grči se sva tvoja put

Gledajuc´muku i krv rana mojih.

Al duša tvoja neka se ne boji.

Ma kakav bio, ja sad znam svoj put.

V ŠIMUN CIRENAC

Šimune, križ moj za tebe je lak.

On može tebi samo plot da reže.

Ti ne znaš bol što do dna duše seže

Pa noge lomi, rađa stud i mrak ...

VI VERONIKA

O ti, što muke krv i patnje znoj

Laganom rukom otre sa mog čela,

U vodi kojeg sad češ prati vrela

Pređu, što na njoj gad je osto moj?

VII DRUGI PUT POD KRIŽEM

Dajte da ležim gdje i padoh. Prah

Nek zubma grizem. I ko crv nek plazim.

Dostojan nisam stopama da gazim

Njegovim. - Malo ljudima ja dah.

VIII ŽENE

O vi, što, dobre, nikoste ko cv´jeće

Na kamenju i trnju moga puta,

Ne plačite. - I moja bol će ljuta

U sjajnu zraku stvoriti se sreće.

IX TREĆI PUT POD KRIŽEM

Poduprite me! Već je blizu vrh.

Šibajte! Snažno! - Bol će t´jelo dići.

I žeđa moja k vrucima će stići

Što duši daju svih blaženstva srh.

X RASPINJANJE

Moje su ruke ko dva mrtva krila

Moje su noge ko dv´je suhe grane.

Bat bije, i klin prodire. Al rane

Ne osjeća ni put, ni kost, ni žila.

XI NAPITAK

Na križ svoj pribit, žedan viknuh: - Vode!

A spužva nešto ižme mi na usta.

Kiselo, gorko to je piće. - Susta.

Dah. Na dnu grla ko da trn me bode.

XII SMRT

Napokon! - Eto: sad se na me ruši

nešto ko na žal uzburkani vali.

U rani čavo kao vatra pali.

U t´jelu led; a strah i bol u duši.

XIII SKIDANJE S KRIŽA

Za t´jelo svoje više ne znam. - Sada

I duši tvdi čvorovi se dr´ješe.

Sve zlo, što u me usađeno bješe,

Ko suho lišće s mrtve grane pada.

XIV U GROBU

Hriste, sad znam što bješe tvoja žrtva.

Dah tvoj je proso  i vrh ljudskih raka.

Istječe sunce iz leda i mraka.

Duh moj se budi, kad je put već mrtva.

Preda mnom nešto lebdi, nešto s´jeva.

Gore, na grobu, Anđel sjedi. - Pjeva.

KRIŽNI PUT  ( VIA CRUCIS OMNIUM PECCATORUM MISERRIMI) HRVATSKOGA PJESNIKA VLADIMIRA NAZORA

Thursday the 18th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017