UZVIŠENJE SV. KRIŽA

" U križu je spasenje, u križu je život, u križu je zaštita od neprijatelja. Križu odozgo dolijeće slatkoća, u križu je snaga srca, u križu je radost duha. U križu je najveća krepost, u križu je savršenstvo svetosti." (NK 2,12)

Doista, križ je uvijek pripravan i svuda nas čeka. Ne možemo ga izbjeći jer kudagod da stignemo, sebe sa sobom nosimo i svuda ćemo sama sebe naći.

Na datum pronalaska relikvije, 14.rujna (325.god.), Katolička crkva obilježava blagdan Uzvišenja svetoga križa. U Jeruzalemu, carica Jelena podijelila je sveti križ na tri dijela. Jedan je ostavila u Jeruzalemu, drugi je ponijela sa sobom u Rim, a treći je proslijedila svojem sinu Konstantinu. On je u to vrijeme gradio Carigrad, svoju novu prijestolnicu.

Križ je mjesto Kristove pobjede. Sa svoga križa, privukao je k sebi sve grešnike (Iv12,32) i objavio ljubav Boga Oca koji ga je poslao.

Mi smo ga svojim grijesima, zlim življenjem osudili, trnjem okrunili, bičevali, natovarili križ, rugali se patnjama i proboli mu srce. "Križ je neka vrsta autobiografije. Na njemu vidimo vlastiti život: u trnovoj kruni našu oholost, u rukama pribijenim čavlima našu pohlepu, u svezanim nogama naš bijeg od milosti, u probodenome boku naše buntovničke ljubavi i naše nepoštovanje prema tijelu i mesu što vise na njemu poput grimiznih dronjaka." (Fulton Sheen)  Ali ti si, Isuse, s križa za nas molio, blagoslivljao nas i oprao nas božanskom krvi. Nadvladavši smrt, donio nam život, život vječni.

Rasvjetli nam um da upoznamo pogreške koje nam nagrđuju duh, nauči nas istini, ljubavi .... i da poput psalmista zavapimo " Put mi kaži kojim ću krenuti" ( Ps143,8)

" Drvo što nosi našu slabost je Gospodnji križ kojim se znamenujemo i koji nas oslobađa od ovozemnog utapanja. Valovi navaljuju, ali nam Bog pritječe u pomoć. ( Sv. Augustin)

Sv. Misa je u 17.00 sati u kapelici Sv. Križa na groblju u Sevidu i u 19.00 u Župnoj crkvi u Rogoznici!

Friday the 19th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017