02. veljače SVIJEĆNICA

« Ta vidješe oči moje spasenje tvoje,
koje si pripravio pred licem svih naroda:
svjetlost na prosvjetljenje naroda,
slavu puka svoga izraelskoga. (Lk2, 30-32)

40 dana nakon Božića, Crkva slavi blagdan Prikazanja Gospodinova. Josip i Marija, po židovskom su zakonu, svojega prvorođenca prikazali Bogu. Kao Svjetlo svijeta, kao Pomazanika Gospodnjeg, prepoznali su ga starac Šimun i proročica Ana.
Šimun uzima dijete na svoje ruke i «blagoslivlje Boga». Njegov blagoslov «Sad otpuštaš slugu svojega» i njegove riječi Mariji kojima joj se obraća da će njezin Sin biti znak osporavan, kruna su njegova ovozemaljskoga života i potvrda njegova iščekivanja «mira Božjega» i punine spasenja.
Isus je Svjetlo svijeta, svjetlo koje gori u najgušćem mraku, svjetlo koje se upalilo u Judeji da bi danas obasjavalo čitav svijet.
Znak osporavan, ali Znak koji svojom ljubavlju, strpljenjem razgrće tamu i budi nadu u ljepši, sretniji i pravedniji svijet.

objavljeno 29.siječnja 2009.