BOŽIĆ – BLAGDAN ROĐENJA GOSPODINOVA

Jaslice u župnoj crkvi

„ Rosite, nebesa, odozgo i oblaci, daždite pravedenošću. Nek se rastvori zemlja da procvjeta spasenje, da proklija izbavljenje.“ Iz 45,8

Bog Sina svoga jedinorođenoga posla u svijet da živimo po njemu ... I mi smo vidjeli i svjedočimo da je Otac poslao Sina kao Spasitelja svijeta. „1 Iv4,9.14

I doista, Isus je došao na svijet kako bi bio naš brat, kako bismo postali sinovi i kćeri Božji, subaštinici Kristovi, pozvani na vječni život, na zajedništvo s Bogom, lice u lice.
Isus Krist, jučer i danas, isti je, i to uvijek novo otajstvo ne stari time što ga razum spoznaje.

Ant. Pastiri, recite, koga to vidjeste? Recite nam, tko se na zemlji pojavi? Novorođenog vidjesmo i zborove anđeoske gdje Boga slave, aleluja.

Božić je svetkovina svega svijeta. Blagdan je to koji pjeva o daru života, susret s novorođenim djetetom koje plače u hladnoj spilji, susret s utjelovljenom Riječi, vječnim spasenjem.

„Ti silaziš sa zvijezda,
O Kralju nebeski
I dolaziš u špilju
Na studen ledenu.
O Djetešce božansko,
Ja motrim te prozebla.
O blaženi Bože moj!
Koliko li te stajalo
Što si me tako ljubio! ( Sv. Alfonzo Liguori, tal. božićna pjesma)

U mrkloj, hladnoj noći nad Betlehemom se pojavilo veliko svjetlo. Stvoritelj i Spasitelj svijeta došao je među nas kao ponizno dijete da pobijedi našu oholost, duhovnu smrt, da prosvijetli naš život, da nas učini slobodnima, besmrtnima.
„ Slava na visinama Bogu, a na zemlji mir ljudima, miljenicima njegovim.“
Dječak iz Betlehema, neopozivi je dokaz Božje ljubavi prema svim ljudima. Nema više Židova i pogana, naroda objave i onih kojima je objava uskraćena.
Svi su miljenici Božji jer ih Bog ljubi u svome Sinu koji je čovjekom postao. Mali Božić donosi nam život vječni. U njemu se skriva Svjetlo svijeta, Istina, Kruh živi, Pastir dobri.
On je s nama u sve dane, kroz sve vrijeme. On je naša radost, sol koja daje smisao i okus našem životu.
A iznad svega, uzdiže se Marija, majka Gospodinova, ogledalo svetosti. Potpuno prožeta Božjom riječi, ona može postati majkom utjelovljene Riječi.
„ I ostajući Djevica,
Željkovanoga narodima
Porodi i slatko poslužuje
Sa mlijekom dajuć poljupce“

Božić, najradosniji je blagdan u kršćanskome svijetu. Božić je evanđeoska škola ljudskosti i čovječnosti, blagdan mira, blagdan obnove naše duše, naše vjere.

Stoga, u radosti i vjeri, poželimo jedni drugima:

SRETAN I OD BOGA BLAGOSLOVLJEN BOŽIĆ!

BOŽIĆNA OSMINA

26.12. Sv. Stjepan, prvomučenik
27. 12. Sv. Ivan
Nedjelja u osmini Božića- SVETA OBITELJ
1.1. NOVA GODINA – SVETA BOGORODICA MARIJA

6. siječnja BOGOJAVLJENJE – SVETA TRI KRALJA

„ Ibant magi, quam viderunt“ - Mudraci zvijezdu gledaju.

Bogojavljenje, blagdan je objave Gospodinove narodima čitavog svijeta što su ih predstavljali Mudraci s Istoka, kako bi iskazali čast židovskome Kralju čije je rođenje navijestila zvijezda.

Ovim blagdanom, crkva se spominje dvaju događaja iz Isusova života: prvi je Isusovo krštenje na Jordanu pa se u narodu naziva i vodokršće, a drugi je pohod mudraca.
Blagdan Bogojavljenja stariji je od Božića jer su ga kršćani s Istoka slavili kao rođenje Kristovo.
Blagdan je to univerzalnosti crkve koju Bog čini sveopćim sakramentom spasenja.
Sveta Tri kralja, predstavnici su poganskog svijeta koji se dođoše pokloniti Isusu i na taj način naznačiti da je on Spasitelj za sve ljude.
Mudraci su Isusu kao kralju darovali zlato, kao čovjeku smirnu, a kao Bogu tamijan.

Blagdanom Bogojavljenja završava se Božićno vrijeme.

objavljeno 25. prosinca 2009.