Ženidba

« Što je Bog združio, čovjek neka ne rastavlja» (Mk 10,9)

Bog, koji je ljubav i koji je čovjeka stvorio iz ljubavi, pozvao ga je na ljubav. Stvarajući muškarca i ženu u ženidbi ih je pozvao na intimno zajedništvo života i ljubavi « tako da više nisu dvoje nego jedno tijelo» (Mt 19,6. Blagosljivljajući ih Bog im reče: « Plodite se i množite « (Post 1,28). (337 KKC)

Zaručnici koji se žele vjenčati, trebaju obaviti zaručnički tečaj i javiti se u župni ured gdje se namjeravaju vjenčati.
Sakrament ženidbe među supružnicima stvara trajan i isključiv vez. Da bi ženidba bila valjana, predmet privole mora biti prava ženidba i ta privola mora biti ljudski čin, svjestan i slobodan, ne uvjetovan nasiljem ili prisilom.

U župnom uredu župe u kojoj su kršteni, potrebno je izvaditi KRSNI i SLOBODNI LIST ne stariji od šest mjeseci kojeg zaručnici predaju u ured župe u kojoj će se vjenčati.
Katolički zaručnici sklapaju valjanu ženidbu kada pred mjesnim župnikom i pred dva svjedoka slobodno izjave da se uzimaju kao muž i žena.

Tuesday the 19th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017