Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije

Današnja Župna crkva sagrađena je u barokno – neogotičkom stilu. 11. svibnja 1615. crkva je posvećena Sv. Nikoli. 1683. crkva je proširena i nazvana imenom Uznesenja BDM, a 1746. biskup Donadini je posvetio, što se vidi na spomen ploči uzidanoj nad glavnim vratima. Sutitular župe je sv. Nikola.

Crkva je početkom XIX stoljeća proširivana. Stari zvonik na preslicu je odstranjen, a sagrađen je novi, 1873. godine.
Veliki oltar, oltari Duša od Purgatorija i Gospe od Ružarija starijeg su vremena. Pala Velikog oltara potječe iz 1896.
Oltar Gospe od Zdravlja sagrađen je 1893., a oltar sv. Ivana Trogirskog 1906. godine.
Crkva je u nekoliko navrata stradavala od udara groma i požara.

Unutrašnjost crkve:

Veliki oltar

Uznesenje Blažene Djevice Marije - rad mletačkih majstora sredine XVIII. stoljeća.

uznesenjebdm v

Glavni oltar

Oltarni stol napravljen je od nekadašnjeg septuma, uklonjenog poslije II Vatikanskog koncila, posvećen 1970. godine kada je okrenut prema puku. U posvećeni oltar položene su moći sv. Kaje i Liberata. 1969. na blagdan Gospe od Ruzarija prvi je puta rečena sveta misa na novom oltaru okrenutom prema puku.

Glavni oltar

Oltar Gospe od Zdravlja

Slika potječe iz XIX stoljeća. 1874. napravljen je pokrov od srebrnih zavjetnih darova. Ispod okrunjene Gospine slike, u reljefu prikazi su sv. Ivana Trogirskog sa Trogirom i sv.Roka uz kojeg je pas, dok u gornjem dijelu dva anđela pridržavaju Gospinu sliku.

Oltar Gospe od Zdravlja

Oltar sv. Ivana Trogirskog

Potječe iz XVIII stoljeća. U donjem dijelu slike prikazano je čudo sv.Ivana kako spašava brodolomce na rtu Planka. U gornjemdijelu sv. Mihovil s vagom i mačem.

Oltar sv. Ivana Trogirskog

Niša Gospe od Ružarija (XIX st.)

Gospin kip darovao je šibenski biskup Fosco. Kip je urešen srebrnim i zlatnimzavjetnim darovima.

Niša Gospe od Ružarija

Gospe od Ružarija

Niša sv. Ante (1907.)

Sv. Ante s djetešcem Isusom. U desnoj ruci ljiljan, a na rukama prstenje i sedam srebrnih srdela.

Niša sv. Ante

Niša sv. Blaža

Niša je iz 1911. godine, napravljena od kararskog mramora s pločom od kristala. Kip sv. Blaža s djetetom kojeg liječi od grlobolje, nabavljen je u Tirolu. Visok je 180 cm.

Niša sv. Blaža

Oltar Gospe od Pompeja

Bogorodica od Presvetog Ružarija sa sv. Jurjem, Sv. Dominikom i princezom. Mletački rad iz XVIII stoljeća.

Oltar Gospe od Pompeja

Svake godine u srpnju tu je i Gospe od Kapelice

Oltar Duša u Čistilištu (Duše od Purgatoria)

Oltar je smješten u lijevoj lađi. Od crnog je mramora s Propelom od drveta u staklenoj niši. Starijeg je doba.

Oltar duša od Purgatorija

Vitraji - Pohođenje Blažene Djevice Marije i Sv. Nikola

U lipnju 2008. u Župnoj su crkvi postavljena dva vitraja: Pohođenje BDM (Gospa od Kapelice) i Sv. Nikola. Vitraje je izradila slikarica na staklu Esther Diedrich iz Bickendorf-a, Njemačka. Vitraje je donirala obitelj Vjekoslava Gucić iz Zagreba.

Pohođenje Blažene  Djevice Marije

Sv. Nikola

Postaje križnog puta

U Dalmaciji rijetko sačuvani primjerci oslikanih postaja, nastale koncem XVIII stoljeća.

X. postaja križnog puta

XII. postaja križnog puta

Crkvene orgulje

Proizvela ih je firma Gebrϋder Mayer iz Feldkircha. 21.11.1908. godine blagoslovio ih je prečasni don Ivan Katalinić, župnik Rogoznice. 1969. postavljeno je 12 kamenih križeva za posvetu crkve. Orgulje su temeljito restaurirane 2002. godine.

Crkvene orgulje

Unutrašnjost crkve

X. postaja križnog puta

Unutrašnjost crkve

Zvonik

Napravljen je 1873., a zvona su posvećena 1922. godine. Elektrificirana su 1970. godine, a 14.11. su prvi put i zazvonila .

Zvonik

Restauracija slika u župnoj crkvi izvršena je u razdoblju od 2000. do 2002. godine.

Strop župne crkve: nakon udara groma, 1928. godine, napravljen je novi strop po nacrtu Ive Pavkovića. Tri slike: Uznesenje Marijino, Sv. Ante propovijeda ribarima i Sv. Ivan Trogirski čini čudo na Planki, djela su akademskog slikara prof. Šonje.

Prostor oko crkve uređen je 1941.,a stube 1942. godine.

Tuesday the 19th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017