Svaki dan

Svakim danom iznova živi! Ti si novi ako možeš čistim pogledom gledati na ljude, stvari;

ako se možeš veseliti jednostavnom, malom cvijetu na putu svoga života.

Ne započinji današnji dan krhotinama od jučer. (P. Bosmans)

Stvoriteljeva darežljivost

Gospodine, Bože naš,

divno li je ime tvoje po svoj zemlji,

veličanstvom nebo natkriljuješ!

U ustima djece i dojenčadi

hvalu si pripravio protiv neprijatelja,

da postidiš mrzitelja, zlotvora.

Gledam ti nebesa, djelo prstiju tvojih,

mjesec i zvijezde što ih učvrsti -

pa što je čovjek da ga se spominješ,

sin čovječji te ga pohađaš?

Ti ga učini malo manjim od anđela,

slavom i čašću njega ovjenča.

Vlast mu dade nad djelima ruku svojih,

njemu pod noge sve podloži:

ovce i svakolika goveda,

i zvijeri poljske k tome,

ptice nebeske i ribe morske,

i što god prolazi stazama morskim.

Gospodine, Bože naš,

divno li je ime tvoje po svoj zemlji! (Ps 8)

Blagdan krštenja Gospodinova

" Kako će čovjek prijeći u Boga ako Bog nije ušao u čovjeka!" ( Sv. Irenej)

Ivan Krstitelj propovijedao je krst vodom kao znak kajanja za grijehe da bi pripravio dolazak Mesije. Isus je htio primiti Ivanov krst na Jordanu " kao Jaganjac koji odnosi grijehe svijeta." (Iv 1,29)

Isusu to krštenje zapravo nije trebalo. No, silaskom u vodu Jordana, vodu preporođenja, on izražava svoju solidarnost s grješnim čovječanstvom, koje će otkupiti svojim krštenjem u krvi na drvu križa. Svojim je krstom očistio vodu zamrljanu od potopa grijeha koji je preplavio rod ljudski.

Krštenje je otajstveni čin oslobađanja od grijeha i pritjelovljenja Crkvi - otajstvenome tijelu Kristovu. Po svome "krstu" ili " uronuću" u smrt za spas svijeta (KKC 1225) Isus nam je dao krst u Duhu da se svi ljudi uzmognu ponovno roditi iz vode i Duha te uđu u Kraljevstvo Božje (usp. Iv 3,5) jer krst je početak, prvina Božjih darova koje valja učiniti plodnima tijekom cijeloga našega života.

05.09. Spomendan blažene Majke Terezije

Danas, Crkva se prisjeća male, Velike žene, Majke Terezije iz Calcutte.

Spomendan bl. Majke Terezije

"U mračnim je vremenima ona jarko svjetlo, u okrutnim vremenima živo utjelovljenje Kristova evanđelja ljubavi; u bezbožnim vremenima Riječ koja prebiva među nama, puna milosti i istine". ( Malcolm Muggeridge).

Kako danas proročki odzvanjaju ove riječi, u nama, u našoj domovini, u cijelome svijetu. Zaista, moramo biti zahvalni Bogu što nam je podario milost imati je za nadahnuće.

Tuesday the 19th. Sva prava pridržana © Župa Uznesenja BDM Rogoznica 2008-2017